Adolf Dymsza & Eugeniusz Bodo - Ach śpij kochanie
Anna Maria Jopek-Ach Śpij Kochanie
Ach, śpij kochanie - kołysanki dla dzieci
Henryk Wars, właściwie Henryk Warszawski (lub Warszowski), ur. 29 grudnia 1902 w Warszawie, zm. 1 września 1977 w Los Angeles, pseud. Fraska, Henry Vars – polski i amerykański kompozytor, pionier jazzu w Polsce, pianista, dyrygent. Pochodził z muzykalnej rodziny: siostra była śpiewaczką La Scali, druga siostra - pianistką. Warszawski ukończył Konserwatorium Warszawskie w klasie Romana Statkowskiego. Będąc studentem akompaniował artystom teatrzyku Morskie Oko. Pracował w wytwórni płyt gramofonowych Syrena Record. Potem zajął się komponowaniem. Pierwsza napisana piosenka (1926 r.) - New York Times, nie zyskała zbyt dużej popularności. Tworzył kompozycje do łącznie 53 filmów, m.in. Szpieg w masce, Manewry miłosne, do pierwszego polskiego filmu dźwiękowego - Na Sybir (1930). Tak powstało wiele przebojów. Prowadził zespół Weseli Chłopcy. Pisał piosenki dla prawdziwych gwiazd takich jak: Hanka Ordonówna,Eugeniusz Bodo czy Zula Pogorzelska. Od 1939 roku brał udział w wojnie, dostał się do niewoli niemieckiej, skąd uciekł, a w 1940 r. dotarł do Lwowa, gdzie założył polski big band. Wraz z armią generała Andersa przewędrował Iran, Bliski Wschód i Włochy. Po demobilizacji osiadł w USA. Tam, po początkowo niepomyślnym okresie, w 1954 roku rozpoczął współpracę z producentami filmowymi w Hollywood. W roku 1963 napisał muzykę do filmu Mój przyjaciel delfin (Flipper). Jego piosenki śpiewali m.in. Bing Crosby czy Doris Day. Komponował także utwory muzyki poważnej: poematy symfoniczne, balet, concertino.
Wybrane piosenki:
Ach, jak przyjemnie (tekst: Ludwik Starski, film: Zapomniana melodia, 1938, wykonawcy: Adam Aston i Irena Santor)
Ach, śpij kochanie (tekst: Ludwik Starski, film: Paweł i Gaweł, 1938, wykonawcy: Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza)
Już taki jestem zimny drań (tekst: Jerzy Nel i Ludwik Starski, film: Pieśniarz Warszawy, 1934, wykonawca: Eugeniusz Bodo)
Miłość ci wszystko wybaczy (tekst: Julian Tuwim, film: Szpieg w masce, 1933, wykonawczyni: Hanka Ordonówna)
My dwaj, obacwaj (tekst: Emanuel Szlechter, film: Będzie lepiej, 1936, wykonawcy: Szczepko i Tońko)
Sexapil (tekst: Emanuel Szlechter, film: Piętro wyżej, 1937, wykonawca: Eugeniusz Bodo)
Tylko we Lwowie (tekst: Emanuel Szlechter, film: Włóczęgi, 1939, wykonawcy: Szczepcio i Tońko)
Umówiłem się z nią na dziewiątą (tekst: Emanuel Szlechter, film: Piętro wyżej, 1937, wykonawca: Eugeniusz Bodo)
Ludwik Starski urodził się 01.03.1903 r. w Łodzi. Brat Adama Ochockiego. Debiutował w początku lat 20. jako dziennikarz. Współpracownik „Ilustrowanej Republiki” (1923-1930) i sekretarz redakcji „Expressu Wieczornego Ilustrowanego”. W „Expressie” poza powieściami, publikował felietony i satyryczne wiersze. Debiutował w 1925 r., był autorem 11 powieści i wodewilu Hallo, łodzianki (1925 r.). Pisał teksty dla kabaretów „Qui-pro-quo”, „Gong”, „Morskie Oko”. Autor i współautor scenariuszy, m.in.: Pieśniarz Warszawy, Jadzia, Piętro wyżej, Paweł i Gaweł, Robert i Bertrand, Moi rodzice się rozwodzą, Ja tu rządzę, O czym się nie mówi, Sportowiec mimo woli, Zapomniana melodia, Zakazane piosenki, Skarb, Ulica graniczna,Pierwszy start, Przygoda na Mariensztacie, Kariera Nikodema Dyzmy, Klub kawalerów, Mocne uderzenie, Pan Dodek, Halo, Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy. Autor tekstów popularnych przebojów: Ach, jak przyjemnie, Ach, śpij kochanie, Już taki jestem zimny drań,Umówiłem się z nią na dziewiątą, Na pierwszy znak, Jak przygoda, to tylko w Warszawie,Karuzela, Warszawa, ja i ty. W latach 1948-1950 kierownik zespołu filmowego "Warszawa", w latach 1955-1963 zespołu „Iluzjon”, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Związku Literatów Polskich, ZAiKS. Zmarł 29.02.1984 r. w Warszawie. Ojciec Allana Starskiego.