ukryj menu          
 

Bob Dylan

 
 


Urodzony 24. maja 1941 r. w Dulth (Minnesota), jako Robert Zimmerman.

Piosenki Boba Dylana
/w przekładach/

Nigdy nie rozstaje się ze swoją laską, choć ta od czasu do czasu gdzieś mu się zawierusza.

Jego przesłanie to:
„MYŚL TRZEŹWO I ZAWSZE NOŚ PRZY SOBIE ŻARÓWKĘ”.

Potrafi pływać wieloma stylami, toteż gdy wody się podnoszą, jakimś cudem Dylan nie idzie na dno, mimo że czasy się zmieniają. Znawcy zaliczają Go do nurtu amerykańskiej muzyki ludowej (country, folk, blues), jednak nieobca jest Mu także twarda skała rocka.

Zapamiętuje wszystko co się dzieje. Stara się żyć i robić to co lubi, na nic się nie silić. Akceptuje wszystko, wszystko przyjmuje. Zapytany – Dlaczego? Odpowiada: „Bo jest, bo istnieje, tak jak domy, autobusy. Nie mogę tego ignorować, bo zwariuję szybciej niż powinienem, a chcę zwariować dopiero wtedy, kiedy przyjdzie na to czas”.

Jako poeta uważany jest za wyraziciela niepokojów młodzieży lat sześćdziesiątych i należy ponoć do przedstawicieli protest–songu, a Jego piosenka „Blowin’ In The Wind” (Odpowiedź da ci wiatr), stała się niemal hymnem postępowej młodzieży amerykańskiej.

„Moja miłość mówi szeptem, wie, że nie ma większego sukcesu od porażki i że porażka wcale nie jest sukcesem”.

„Dam ci być w moim śnie, jeśli wpuścisz mnie do swojego”.

„Nigdy nie chciałem być sławny. Szukałem tej jedynej, najmniejszej wartości. Walczyłem z własnym cieniem, zdradziłem swoje dzieciństwo, wypuściłem się na niepewne wody i piłem brudną wodę”.

„Widzisz człowieka na krzyżu, wisi tam dla ciebie, uwierz w jego siłę, to wszystko, co powinnaś zrobić”.

 

Najnowsze piosenki

więcej
 

Najnowsze nagrania

więcej
 
na górę