Zamczysko
( C F F/d G/d F/d C )
C F
Gdy pada deszcz, wieje zimny wiatr
C
I jest bardzo ślisko
e
Bądź czujny i uważaj
F C
I uważaj na wszystko
G F
A gdyby ci pomóc nie zdołał już nikt
C
To zawsze masz blisko
F/d
By ukryć się w górach
G - G7 C
W solidnym Zamczysku.
C G F C
Bo na Zamczysku nawet gdy pada nie jest ślisko
G F C
Słońce zza chmur wreszcie dla nas wyszło
G F C
Sokolim okiem patrzymy na to co przeszło
d G/d F/d C (d G/d F/d C )
Idziemy w sercach z jedną wspólną pieśnią.
C F C
Choć noc była długa i lat tak wiele uciekło
e
Przez chwilę był raj
F C
Lecz nagle zrobiło się piekło
G F
Horyzont zniknął i mgła
C
Zasnuła wszystko
F/d
Na szczęście w górach
G - G7 C
Znalazłeś Zamczysko.
C F C
Ponbócek się cieszy, górale na oczy przejrzeli
e
To długa historia
F C
Jak broda, już Święci Anieli
G F
Śpiewają radosne pieśni
C
Na cześć zmartwychwstania
F/d
Czas dzielić się wreszcie
G - G7 C
Tym wszystkim co mamy.
Tą okazją jest Ogólnopolski Przegląd Abstynenckiej Twórczości Artystycznej zorganizowany w Olsztynie k. Częstochowy.
Zamczysko odwiedzają przedstawiciele klubów abstynenckich z: Bielska Białej, Brennej, Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Dobrego Miasta, Grodziska Mazowieckiego, Jarocina, Katowic, Knurowa, Konina, Koszęcina, Kraśnika, Legionowa, Lublina, Lwowa, Łodzi, Pleszewa, Praszki, Pułtuska, Radomia, Rzeszowa, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Świnoujścia, Tarnowskich Gór, Warszawy, Zabrza, Złotoryi.
Głównym przesłaniem imprezy jest uwypuklenie odnowy duchowej i intelektualnej, jako ważnego elementu w procesie trzeźwienia. W tej intencji jest odprawiana na każdym przeglądzie uroczysta Msza święta.
Organizatorami Przeglądu są Trzeźwościowe Stowarzyszenie Kulturalno - Turystyczne
W Gminnym Ośrodku Kultury w Olsztynie działa Punkt Konsultacyjny dla Osób Dotkniętych Przemocą i Problemem Alkoholowym, który prowadzi doradztwo w zakresie rozwiązywania problemów rodzinnych
Nie chodzi tu o jakiś szaleńczy wyścig - byle dalej, wyżej, szybciej - ale o to, aby co jakiś czas przyjrzeć się swojemu trzeźwieniu i wprowadzić do niego nową jakość i nowe elementy. Tempo owych zmian jest oczywiście sprawą indywidualną, ale jeżeli w ogóle tego nie zrobimy, możemy znaleźć się na bardzo niebezpiecznym zakręcie. Sprawy, które sprawiały nam dotychczas radość, zaczynają denerwować, a w miejsce spokoju i pogody ducha pojawia się niepokój i frustracja. Trzeźwienie, które przychodziło nam tak łatwo, staje się ciężarem nie do udźwignięcia. A w ogóle jesteśmy smutni, apatyczni, nic nam się nie chce. Stąd już bardzo blisko do powrotu do starych wzorców i zachowań i wreszcie do zapicia.
W moim 9-letnim trzeźwieniu "efekt sufitowy" dopadał mnie kilkakrotnie, po raz pierwszy po półtorarocznym niepiciu, kiedy miałem już dość samego tylko chodzenia do klubu abstynenta. Wysłałem wtedy zgłoszenie na Studium Pomocy Psychologicznej dla nieprofesjonalistów i zająłem się organizowaniem turystki abstynenckiej. Założyłem Sekcję Turystyczną przy Katowickim Oddziale Federacji Klubów Abstynenckich, tam zacząłem realizować swoje życiowe pasje: góry, żagle i powrót do natury jako forma pomocy ludziom z problemami alkoholowymi. To było moje przejście na wyższe piętro. Jestem przekonany, że opisany tu "efekt sufitowy" jest pewną prawidłowością rozwojową w trzeźwieniu, zwłaszcza u ludzi ambitnych, dynamicznych i twórczych. Dlatego jako osoby trzeźwiejące powinniśmy być przygotowani na taką okoliczność: kiedy nas dopadnie, nie należy wpadać w panikę, lecz zastanowić, co dalej robić w życiu, jak je zmienić, którą pójść drogą.
ul.Ks.Bpa Bednorza 22
tel. kom. 501636537 oraz 516027288
tel. grzecznościowy 32 2099469
turystyka2@op.pl