Szarpany
(A E A E D E A E /A E A E D E A E A)
… G A
Ostra …
D A
Lecz …
G A
Gdy …
…
Tańcz …
Tańcz …
Tańcz …
Tańcz …
Tańcz …
Tańcz …
D A D
Tańcz …
Tańcz …
Tańcz …
****SZARPANY**** GOLEC uORKIESTRA
Edyta Golec -śpiew
Łukasz Golec- śpiew, trąbka
Paweł Golec - .spiew,puzon
Jarosław Zawada - skrzypce, śpiew
Zbigniew Michałek "Baja" - skrzypce, śpiew
Robert Szewczuga- gitara basowa
Grzegorz Kapołka- gitara
Piotr Kalicki- akordeon, piano
Mirosław Hady- perkusja
=============================
http://www.golec.pl
http://www.facebook.com/pages/GOLEC-u...
Edyta Golec -śpiew
Łukasz Golec- śpiew, trąbka
Paweł Golec - .spiew,puzon
Jarosław Zawada - skrzypce, śpiew
Zbigniew Michałek "Baja" - skrzypce, śpiew
Robert Szewczuga- gitara basowa
Grzegorz Kapołka- gitara
Piotr Kalicki- akordeon, piano
Mirosław Hady- perkusja
=============================
http://www.golec.pl
http://www.facebook.com/pages/GOLEC-u...
GOLEC UORKIESTRA - Szarpany (Live)
Golec uOrkiestra – grupa muzyczna założona w 1998 r. przez braci bliźniaków, Pawła i Łukasza Golców. Jej nazwa nawiązuje do pisowni gwarowej („u” przed wyrazem „orkiestra”). Artyści łączą tradycyjne, etniczne brzmienia muzyki łuku Karpat z wieloma gatunkami muzycznymi z pogranicza popu, muzyki alternatywnej, rock'n'rolla, rythm'n'bluesa, oraz muzyki jazzowej. Zespół wylansował takie przeboje jak Lornetka, Crazy is my life, Słodycze, Pędzą konie, Nie ma nic, Kto się ceni, Bo lato rozpala, Młody maj, a także słynne, cytowane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George'a Walkera Busha, Ściernisco. Specjalnie dla Ojca Świętego Jana Pawła II grupa skomponowała i wykonała, podczas spotkania z papieżem, utwór pt. Leć muzyczko, który stał się hymnem kilku polskich szkół. Podczas swojej kilkunastoletniej działalności muzycy zagrali ponad tysiąc pięćset koncertów w Polsce i za granicą, odwiedzając Stany Zjednoczone, Węgry, Grecję,Anglię, Watykan, Kanadę, Austrię, Belgię, Hiszpanię, Republikę Czeską, Niemcy, Ukrainę, Litwę oraz Serbię.
Golec uOrkiestra powstała w 1998 r., działając początkowo pod nazwą Golec Folk Band. Pomysł stworzenia grupy zrodził się spontanicznie jako naturalna konsekwencja wspólnego muzykowania przyjaciół. W tym czasie zespół ten był jednym z pionierów polskiej sceny, odwołującej się do nowoczesnych brzmień inspirowanych muzyką źródeł, zwłaszcza motywami góralskimi Beskidu Żywieckiego. Bracia Paweł i Łukasz Golcowie brali wówczas udział w wielu innych projektach, w tym w wielokrotnie nagradzanym Alchemik Acoustic Jazz Sextet. Współpracowali również (w roli muzyków sesyjnych) z wieloma polskimi wykonawcami, takimi jak: Maryla Rodowicz, Paweł Kukiz, Kayah, Andrzej Krzywy, Andrzej Piaseczny „Piasek”, Goya, Katarzyna Groniec, Mieczysław Szcześniak, zespół Deus Meus, oraz z big bandami Wiesława Pieregorólki czy Zygmunta Kukli, a także z Teatrem Buffo. Z czasem uwaga braci skupiła się głównie na ich własnym projekcie. Przed wydaniem pierwszej płyty, zespół występował na wielu scenach festiwali w Polsce i zagranicą, odwiedzając m.in. Folk Fiesta w Ząbkowicach Śląskich, Solnók Folk Festiwal na Węgrzech, Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu i w Wiśle, Bielską Zadymkę Jazzową, czy też Bracki Jazz Festiwal w Cieszynie. Ponadto niejednokrotnie koncertował w wielu polskich klubach muzycznych.
W 1999 r. zespół wydał swój debiutancki album, Golec uOrkiestra 1. Pierwsza płyta zaprezentowała najważniejszą cechę stylu grupy, pojawiającą się również w późniejszych produkcjach, czyli tendencję do łączenia brzmień tradycyjnych z nowoczesnymi. W efekcie znalazły się tutaj głównie energiczne utwory, wykorzystujące inspiracje muzyką góralską, latynoską, rock'n'roll'ową, jazzową, a nawet rytmiką charakterystyczną dla ska. Album odniósł duży sukces na polskim rynku muzycznym, ponadto uhonorowany został Fryderykiem w kategorii Debiut Roku. Kariera zespołu nabrała tempa, po wyemitowaniu przez TVP 1, programu pt.Cieszyn kontra Puck, w którym zespół urzekł widzów swoją charyzmą i oryginalnością. Zaowocowało to zaproszeniem grupy do udziału w licznych programach telewizyjnych.
W 2000 r. ukazały się kolejne płyty zespołu, Golec uOrkiestra 2, która osiągnęła status złotej płyty już w pierwszy dzień sprzedaży, a następnie Święta z Golec uOrkiestrą. Muzycy rozpoczęli występy na największych telewizyjnych festiwalach w Polsce, w tym na festiwalu opolskim i sopockim. Gościli również w licznych programach rozrywkowych jak np. Wieczór z Jagielskim, Szansa na sukces czy Bezludna wyspa. W studiu TVP w krakowskim Łęgu zarejestrowano również godzinny recital zespołu z udziałem publiczności, pt. Wszystkim na uciechę. Natomiast niektóre utwory grupy, takie jak Lornetka czy Słodycze, wdarły się na szczyty radiowych i telewizyjnych list przebojów. W tym czasie zespół został wspomniany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, George’a W. Busha, który podczas wizyty w Polsce stwierdził: „Podoba mi się ten polski duch działania, wyrażony słowami tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco w piosence pewnej uOrkiestry, zwanej Golec”.
Począwszy od 2001 r. zespół zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia. W 2002 r. wydał także trzeci studyjny album, Golec uOrkiestra 3, zawierający jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy – Pędzą konie. Do współpracy przy produkcji zaproszono chór cerkiewny „Oktoich”, przez co kompozycje pełniej nawiązują do słowiańskich źródeł. Pochodząca z tej płyty piosenka, Kto się ceni, została uhonorowana nagrodą słuchaczy - Dragon RMF FM. Poza kolejnymi albumami, grupa tworzyła także utwory na specjalne okazje i udzielała się w projektach muzycznych, takich jak np. New York Baca Millenium Song ze znanym muzykiem jazzowym Michałem Urbaniakiem. Podczas koncertu sylwestrowego na Placu Zamkowym w Warszawie grupa wykonała utwór New York Baca Millenium Song w towarzystwie Michała Urbaniaka, Urszuli Dudziak, Miki Urbaniaka, Marcina Pospieszalskiego i Michała Sęka. Efektem dalszej współpracy z Michałem Urbaniakiem był projekt „Michał Urbaniak & Golec uOrkiestra”, z którym zespół wystąpił na Jazz Fair Festival w Poznaniu i na Bielskiej Zadymce Jazzowej.
W 2000 r. zespół stworzył dla reżysera Juliusza Machulskiego tytułową piosenkę do filmu Pieniądze to nie wszystko, a na zamówienie organizatorów XX zimowej Uniwersjady w Zakopanem powstała piosenka Zwycięstwo, którą zadedykowano Adamowi Małyszowi, odnoszącemu wtedy spektakularne sukcesy sportowe. Grupa wystąpiła również podczas uroczystych, osiemdziesiątych urodzin papieża Jana Pawła II, którego pożegnała następnie koncertem w 2002 r., podczas zakończenia papieskiej pielgrzymki do Polski. Leć muzyczko, piosenka przygotowana specjalnie na tę okazję, została wybrana hymnem gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwinach, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzesku oraz gimnazjum im. Jana Pawła II w Twardorzeczce.
Na przestrzeni kilkuletniej działalności zespół ulegał licznym przeobrażeniom, przeciwstawiając się muzycznej schematyczności. W 2004 roku nastąpiła zmiana w jego szeregach. Grupa wzbogaciła swoje brzmienie, dodając rozbudowane instrumenty klawiszowe oraz nowoczesne riffy gitarowe. Delikatne zmiany w stylistyce zespołu prezentuje kolejny album, Golec uOrkiestra 4 (2004 r.) Nowe inspiracje muzyków zaprezentowały utwory, wykorzystujące pełniej elementy rocka i popu. Zamieszczono tam kompozycje zarówno żywiołowe, ale też bardziej stonowane, jak chociażby Nie ma nic. Na tym albumie zrezygnowano z instrumentarium i stylistyki góralskiej, odchodząc od modern folku na rzecz bardziej pop-rockowych piosenek. W 2005 roku w listopadzie ukazuje się dwupłytowe wydawnictwo, zawierające polskie i autorskie kolędy i pastorałki, pt. Nieziemskie granie dla Ciebie Panie. Część kolęd miała już swoją wcześniejszą premierę na płycie pt. W niebo głosy (2003 r.), która powstała na zamówienie wydawnictwa Agora.
W przypadku płyt Golec uOrkiestra 1, 2, 3, 4 tandem produkcyjno-kompozytorski stanowią: Rafał, Olga, Łukasz i Paweł Golec. W przypadku kolejnych płyt, takich jakGolec uOrkiestra 5, Nieziemskie Granie dla Ciebie Panie, czy The Best of Golec uOrkiestra (2013 r.) te szeregi zasila kompozytor i aranżer Krzysztof Maciejowski oraz aranżer, gitarzysta i realizator dźwięku Łukasz Pilch. W 2005 roku została zakończona współpraca z Olgą Golec.
W 2009 r. ukazuje się kolejny album studyjny Golec uOrkiestra 5. Wysmakowany brzmieniowo i zróżnicowany stylistycznie, ukazuje szerokie spectrum możliwości aranżacyjnych zespołu. W stylistyce niejako powraca on do etnicznych inspiracji, wyraźnie słyszalne jest tu wykorzystanie nowoczesnej stylistyki brzmieniowej łączonej z żywiołowymi rytmami bałkańskimi (Życie jest muzyką, Czar mi daj) oraz ze swingiem (Wujek Louis song), czy tangiem (Tango góralskie). W tym samym roku ukazuje się pierwsze DVD zespołu z koncertu live Kolędy i Pastorałki (2009 r.), zarejestrowanego w grudniu 2008 r. w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu. Produkcja została wzbogacona o liczne materiały dodatkowe, ukazujące m.in. pracę w ciągle rozwijającym się studiu Golec Fabryki. W 2009 roku z okazji swojego dziesięciolecia z towarzyszeniem Bałtyckiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Tomasza Szymusia, zespół zagrał swój jubileuszowy tysięczny koncert podczas Sopot Trendy Festiwal. Wydarzenie to emitowała telewizja Polsat, a gościnnie wystąpili w nim również: Maryla Rodowicz, Halina Młynkowa, Michał Urbaniak i Szymon Wydra.
W 2011 r. Paweł i Łukasz Golcowie wzięli udział programie TVP2 - Bitwa na Głosy i poprowadzili 16 osobową drużynę wokalistów reprezentujących Milówkę. Na 50-tym jubileuszowym KFPP w Opolu za piosenkę Młody maj zespół nagrodzony został „Superpremierą 2013”, „Superpremierą Programu 1 Polskiego Radia 2013”, wyróżnieniem „Artysta bez granic”, czyli nagrodą TVP Polonia dla najpopularniejszego polskiego artysty poza granicami kraju, a także nagrodą honorową Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej „Ikona Festiwalu”.