Czas relaksu (wersja ślonsko)
Andrzej i Eliza - Czas relaksu, LP, Pronit 1974 r.
C e
Kiedy …
C C7 F
A …
f C a
Na …
d G C
A …
… C C7 F
W …
f C a
A …
d G C
Ty …
… C a F C
Czas …
d F D7 G7
Tlidy …
C F C
Czas, …
2.
C e
Kopaczkom …
C C7 F
I …
f C a
Do …
d G C
I …
… C C7 F
Na …
f C a
Kiej …
d G C
A …
3.
… C C7 F
I …
f C a
Jo …
d G C
A …
… C C7 F
Nojmilszy …
f C a
A …
d G C
Się …
Andrzej "Toluś" Skupiński - Czas relaksu
Andrzej Rybiński - Czas relaksu [wersja śląska]
Kabaret Rak & Andrzej Rybiński Czas relaksu SZLAGIEROWO.PL
Andrzej i Eliza - Czas Relaksu
Sztachlok - agrest np. Kaj idzie kupić sztachlok? Gdzie można kupić agrest? agrest, wieprzki, Rada mom wieprzki, ale prosto s krzoka.
Szeslong(gwara śląska) - Szezlong (fr. chaise longue) – rodzaj kanapy w kształcie wydłużonego fotela, którego charakterystycznym elementem jest wezgłowie, umożliwiające wygodny odpoczynek. Kluczowym elementem szezlongu jest również siedzisko o przedłużonym kształcie i oparcia, dzięki którym szezlong gwarantuje przybranie półleżącej pozycji.
Graf (łac. comes/comites, fr. comte, marquis, wł. conte, marchese) – tytuł szlachecki (odpowiednik polskiego hrabiego) w dawnych Niemczech i innych krajach pozostających kiedyś pod panowaniem Świętego Cesarstwa Rzymskiego: Holandii, Belgii, Luksemburgu, Austrii, Danii.
Pierwotnie urzędnicy królewscy (szlachta urzędnicza) zarządzających w zastępstwie króla znacznymi majątkami ziemskimi. Później niższa warstwa wysokiej szlachty (szlachta z urodzenia, uradel).
Tytuł ten wywodzi się ze starołacińskiego graffio, czyli bizantyjskiego grapheus lub suggrapheus (tj. osoba uprawniona do zwołania zjazdu). Przaja - kocham
Legnąć (w Załałynżu i Rudzie Sląskiej: lygnońć) - położyć się, opaść ciężko na łóżko, na ziemię;
Andrzej Skupiński (pseudonim artystyczny Toluś) (ur. 12 lutego 1952 w Chorzowie, zm. 19 grudnia 2018) – polski aktor filmowy, artysta estradowy, śląski kabareciarz, polonista.
Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, następnie studiował filologię polską na Wyższym Studium Nauczycielskim Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – filia w Cieszynie.
W latach 1974–1977 i 1980–1993 nauczał języka polskiego w szkołach podstawowych, a następnie (1993–1995) był dziennikarzem gazety codziennej „Dziennik Śląski”. W międzyczasie pracował jako kierownik klubu studenckiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1977–1978) oraz był bibliotekarzem w Centrum Kultury Budowlanych w Katowicach (1978–1980).
W 1988 został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Autorów i Kompozytorów – ZAKR (sekcja literacka).
Zajmował się artystyczną działalnością estradową (kabaret, recitale autorskie, inscenizacje i reżyseria autorskich imprez estradowych). Pisał teksty artystyczne dla potrzeb estrady i filmu, przekładał teksty amerykańskiej klasyki estradowej (swing & musical), a także francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej muzyki popularnej na język polski i śląski. Konsultował również prace dyplomowe (licencjackie, magisterskie) z szeroko pojętej humanistyki (polonistyka, muzykologia, historia sztuki, pedagogika ogólna, socjologia kultury).
Role w filmach fabularnych
- Grzeszny żywot Franciszka Buły reż. Janusz Kidawa (1980) jako górnik Brzuska
- Anna i wampir reż. Janusz Kidawa (1981)jako tajniak
- Komedianci z wczorajszej ulicy reż. Janusz Kidawa (1986)
- Angelus reż. Lech Majewski (2001)
- Benek reż. Robert Gliński (2006)
- Kant-Pol reż. Eugeniusz Kluczniok (2006) – kino off (Klub Filmu Niezależnego – Rybnik)
- Wesołych świąt reż. Tomasz Jurkiewicz (2008) – film szkolny (U.Śl., Wydział RTV)
- Byzuch, reż. Eugeniusz Kluczniok – film off (Klub Filmu Niezależnego – Rybnik)
Role w serialach TV
- Budniokowie i inni reż. Janusz Kidawa (1987)
Role w dokumentach fabularyzowanych
- Lekcja polskiego reż. M. Fałat (1991)
- Pas Cnoty reż. Wojciech Królikowski (2006)
Role w widowiskach muzycznych
- Kopidoł w musicalu Zolyty Mariana Makuli / Grzegorza Spyry
- Cześnik w musicalu Pomsta Mariana Makuli / Katarzyny Gaertner
Inne
- Współautor i ekspert w programie edukacyjno-rozrywkowym pt. Fajniste Fafloki emitowanym przez OTVP w Katowicach (quiz o znajomości gwar śląskich)
Andrzej Rybiński (ur. 30 października 1949 w Łodzi) – polski wokalista, gitarzysta i kompozytor.
Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie fortepianu.W 1968 założył zespół Piotrusie i Komety, po pewnym czasie rozstał się z zespołem i przeszedł do grupy Bumerang. Na początku lat 70. współtworzył z Januszem Krukiem i Elżbietą Dmoch grupę 2 plus 1, w 1971 wystąpili na festiwalu w Opolu z piosenką Nie zmogła go kula, nie zmogła go siła, tylko TA jedyna, co przy sianie była i otrzymali nagrodę.
W czerwcu 1971 z żoną Elizą Grochowiecką i Zbigniewem Hołdysem założył własny zespół Andrzej i Eliza. Od 1974 w zespole występował również brat artysty Jerzy Rybiński. Z zespołem współpracowali także: Eugeniusz Mańko, Ryszard Kaczmarek, Henryk Krzeszowiec, Janusz Staszek, Ryszard Sygitowicz, Stanisław Wita, Marcin Zienkiewicz i Sławomir Żak. Zespół zadebiutował w 1971 roku na IX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole z utworem "Wstawanie wczesnym rankiem",koncertowali po Austrii, ZSRR,Belgii, Stanach Zjednoczonych, Bułgarii i RFN. Po rozpadzie zespołu w lipcu 1981 Andrzej Rybiński rozpoczął karierę solową.
Andrzej i Eliza (Eliza Grochowiecka i Andrzej Rybiński) – polski zespół muzyczny, wokalno-instrumentalny, wykonujący muzykę folkowo-rockową. Działał w latach 1971-1981.
Grupa muzyczna,założona w Warszawie w 1971 roku przez Andrzeja Rybińskiego (znanego już z zespołu Dwa Plus Jeden), który stworzył duet z laureatką przeglądów studenckich - Elizą Grochowiecką (występującą wcześniej m.in. w grupie Portrety). Artystka ta śpiewała, a także grała na gitarze i instrumentach perkusyjnych (głównie na tamburynie). Andrzej Rybiński grał na flecie i na gitarze, również śpiewał.
Wkrótce do zespołu dołączył Czesław Mogiliński (grał na gitarze basowej, harmonijce ustnej i instrumentach perkusyjnych), którego w roku 1974 zastąpił Jerzy Rybiński (wokal, gitara basowa).
Wkrótce do zespołu dołączył Czesław Mogiliński (grał na gitarze basowej, harmonijce ustnej i instrumentach perkusyjnych), którego w roku 1974 zastąpił Jerzy Rybiński (wokal, gitara basowa).
Andrzej "Toluś" Skupiński - Na banhof kulajom kyjza
Andrzej "Toluś" Skupiński - Gelynder blues
Andrzej "Toluś" Skupiński - Kowboje
Andrzej Toluś Skupiński - (gość Kabaretu Derkacz)
Andrzej Toluś Skupiński - (gość Kabaretu Derkacz)
Andrzej "Toluś" Skupiński - Zuzanna
tolus skupinski xvid
Andrzej "Toluś" Skupiński - Litaliano
Andrzej "Toluś" Skupiński - W piwnicznej izbie
To boł welt (Komednianci z wczorajszej ulicy)
Lekcja humoru z Andrzejem "Tolusiem" Skupińskiem