Samba sikoreczka
(z repertuaru zespołu „Nasza Basia Kochana”)
E7/6 Fs7/6
…
fis7 H7 E7/6
…
E7/6 Fs7/6
Dała …
fis7 H7 E7/6
Coby …
… … … … Hej, … Jest … Na … Na … Jedzie … A …gis7 g7 fis7 E7/6
gis g fis E7/6
h7 E7/6
fis E0
fis7 H7/9 E7/6
Samba Sikoreczka.
Jerzy Filar "Samba Sikoreczka"
Nasza Basia Kochana i... sikoreczki morfiego
Jerzy Filar (ur. 23 kwietnia 1953 w Rzeszowie) - polski kompozytor i wykonawca piosenek z nurtu piosenki poetyckiej, także autor tekstów i animator kultury.
Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Zakopanem. Absolwent LO im. O. Balzera w Zakopanem i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Zadebiutował w roku 1973, współpracując ze studenckimi grupami muzycznymi. Wiele razy występował na FAMIE w Świnoujściu. W 1975 roku współtworzył grupę Nasza Basia Kochana. Z zespołem tym został laureatem 13 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1976 roku (otrzymał tam nagrodę indywidualną oraz zespołową z grupą). Na festiwalu tym zespół zaprezentował piosenkę Samba sikoreczka.
Od początku lat 80. XX wieku występuje samodzielnie. W 1985 roku otrzymał I nagrodę naKrajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za utwór Star a nie.
Współpracuje z poetą Jackiem Cyganem. Jego piosenki można usłyszeć w jego wykonaniu oraz m.in. takich artystów, jak: Grażyna Łobaszewska, Janusz Rewiński, Dorota Stalińska,Wały Jagiellońskie, a także kabaret Pigwa Show. Od 1999 do 2006 r. na stałe współpracował zHanką Bielicką.
W 1990 roku stworzył muzykę do spektaklu Dobry diabełek w reżyserii Mirosława Kuleszy wystawionym w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi.
Najważniejsze piosenki:
- Cienie
- Kołysanka dla naszej Basi
- Samba sikoreczka
- Star-a-nie
- Za szybą
Ostatnie dokonania to autorska płyta Cienie, utrzymana w klimacie ballady i bossa novy – nominowana do tytułu albumu roku w konkursie Fryderyki 2001, w kategorii poezja śpiewana / piosenka autorska.
Nasza Basia Kochana - polski zespół muzyczny z kręgu poezji śpiewanej.
Grupa została założona w 1975 podczas Giełdy Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. Muzycy pochodzili z różnych miejsc w Polsce, kompozycje powstawały więc korespondencyjnie.
SKŁAD:
- Jerzy Filar - śpiew, gitara akustyczna
- Wacław Juszczyszyn - gitary, śpiew
- Andrzej Pawlukiewicz - fortepian, śpiew
- Jerzy Rybiewski - śpiew
- Waldemar Wiśniewski - śpiew
- Maria Pawlukiewicz - śpiew
- Jacek Cygan - kierownictwo literackie