C G7 C
Do bytomskich strzelców wojska zaciągają,
G7 C
wojska zaciągają,
F C
niejednej dziewczynie, niejednej kochance,
G7 C
serce zasmucają, serce zasmucają.
C G7 C
Nie płaczże dziewczyno, nie smuć sama siebie,
G7 C
nie smuć sama siebie,
F C
bo za roczek za dwa, bo za roczek za dwa,
G7 C
powrócę do ciebie, powrócę do ciebie.
C G7 C
A jak nie powrócę listy będę pisał,
G7 C
listy będę pisał,
F C
ty będziesz czytała, ty będziesz płakała,
G7 C
ja nie będę słyszał, ja nie będę słyszał.
C G7 C
Napisał listeczek krwią palca swojego,
G7 C
krwią palca swojego,
F C
nie mogła przeczytać, nie mogła przeczytać,
G7 C
od żalu wielkiego, od żalu wielkiego.
C G7 C
Wyszła na góreczkę, gdzie powstańcy jadą,
G7 C
gdzie powstańcy jadą,
F C
po moim Jasieńku, po moim Jasieńku
G7 C
konika prowadzą, konika prowadzą.
C G7 C
Prowadzą, prowadzą, żałobą okryty,
G 7 C
żałobą okryty,
F C
pewnie mój Jasieniek, pewnie mój kochanek
G7 C
Na wojnie zabity, na wojnie zabity.
Do Bytomskich strzelców Orkiestra KWK Knurów śpiewają Marta Pagacz i Tomasz Pasławski
Do Bytomskich Strzelców
Do Bytomskich Strzelców - vokal 4 - lvp0 - Kce UM 03
Kustosz Muzeum Auschwitz-Birkenau, Jadwiga Dąbrowska, przybliża w swoim tekście losy więźniów Polaków, przywiezionych z więzienia Montelupich w Krakowie do obozu Auschwitz w dniu 18 lipca 1940 r. Transport ten liczył 65 więźniów, wśród nich był m.in. BolesławPalędzki, dziennikarz, powstaniec wielkopolski i śląski, działacz polityczny, autor słówdo piosenki żołnierskiej „Do bytomskich strzelców wojska zaciągają”, który zginął w obozie w 1941 r.
4 lutego 1919 w Częstochowie sformowany został Batalion Strzelców Nr 7. W kwietniu tego roku na bazie batalionu zorganizowany został Bytomski Pułk Strzelców. 10 marca 1920 oddział przemianowany został na 167 Pułk Piechoty i włączony w skład VII Brygady Rezerwowej. W 1921 jednostka przemianowana została po raz ostatni na 75 Pułk Piechoty i podporządkowana dowódcy nowo powstałej 23 Górnośląskiej Dywizji Piechoty.14 maja 1922 w Biedrusku marszałek Józef Piłsudski wręczył pułkowi sztandarufundowany przez społeczeństwo Poznania.
Na podstawie rozkazu wykonawczego MSWojsk. o wprowadzeniu organizacji na stopie pokojowej PS 10-50 z 1930, pułk zaliczony został do typu III pułków piechoty o stanach zbliżonych do wojennych. Na czas wojny przewidywany był do działań osłonowych. Corocznie otrzymywał ok.1010 rekrutów. Jego obsadę stanowiło 68 oficerów i 2200 podoficerów i żołnierzy.
1 września 1939 r. pułk wyruszył z Chorzowa do Michałkowic, gdzie na terenie kopalni "Michał" stoczył walkę z grupą około 100 dywersantów niemieckich zabarykadowanych w budynkach kopalni. Dywersanci uzbrojeni byli w broń palną, granaty oraz specjalne sprężyny zakończone śrubami. W nocy z 1 na 2 września pułk wycofał się do Piotrowa, biorąc udział w walkach na odcinku Tychy -Mikołów. 3 września wycofał się z Piotrowa wzdłuż osiKatowice - Sosnowiec - Maczki - Krzeszowice Kraków.