pokaż menu          

Tramwaj nr 6

słowa: Rudi Schuberth
muzyka: Rudi Schuberth, Andrzej Pawlukiewicz
(z repertuaru zespołu „Wały Jagiellońskie”)
d a E F E   d a E F E a
  
                     a                                    d

Jak …

                      G                                  C

Jechałem …

                      d                                   a        

Pachniało …

               F                                                     E

A …

                   a                              d   

Bez …

                 G                                  C

Staliśmy …

                 d                                   a  

Twa …

                     F         E                        a

Mą …

 

   …

Gdy …

Pachniałaś …

O …

Patrzyłaś …

Mówiły …

Gdy …

Bo …

 

Jechaliśmy …

Przylepieni, …

Wtem …

Mówiąc …

Oooo!  …

Proszę …

Andrzej Pawlukiewicz (ur. 7 sierpnia 1953 w Gdańsku) - polski muzyk, pianista, członek i kierownik muzyczny grupy "Wały Jagiellońskie", kompozytor i aranżer.
Pisał piosenki m.in. dla Elżbiety Adamiak (wziął udział w nagraniu jej płyty Do Wenecji stąd dalej co dzień).

Rudi Schuberth, właśc. Rudolf Ryszard Schuberth (ur. 30 sierpnia 1953 w Gdańsku) – polski piosenkarz, autor tekstów, kompozytor, satyryk. Jest autorem tekstów piosenek: Córka Rybaka, Monika dziewczyna Ratownika, Wars wita i Tylko mi ciebie brak.
W 1977 r. w Gdańsku współtworzył Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat Wały Jagiellońskie. Od 1979 r. współpracował z Kabaretem TEY, występując m.in. w programach: S tyłu sklepu, Na granicy i Szlaban. Współpracował również z orkiestrami Zbigniewa Górnego (m.in. Gala Piosenki Biesiadnej i Co nam w duszy gra) oraz Aleksandra Maliszewskiego. Koncertuje w kraju i za granicą (występy dla Polonii w USA, Kanadzie, Australii).
Od 2001 do 2006 roku prowadził program Śpiewające fortepiany w TVP2, zaś od 2007 zasiada w jury programu Jak oni śpiewają.
W 2005 roku należał do pomorskiego Komitetu Honorowego Poparcia Donalda Tuska 
w wyborach prezydenckich.

Wały Jagiellońskie (pełna nazwa Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat "Wały Jagiellońskie") – grupa powstała na początku 1978 roku.
Pierwszy skład zespołu tworzyli: Grzegorz Bukała – śpiew, gitara, Rudolf Schuberth – śpiew, gitara, Adam Drąg – śpiew, gitara, Stanisław Wawrykiewicz – śpiew, gitara, Michał Jaczewski – banjo, Zbigniew Deinrych – kongi, Wojciech Laskowski – gitara, Michał Mołdawa – klarnet, Paweł Tiunin – kontrabas, Andrzej Pawlukiewicz – fortepian, kierownik muzyczny. Zespół powstał w grupie przyjaciół, którzy spotykali się i wzajemnie wspomagali na różnych festiwalach studenckich. W maju 1978 roku zespół zdobył główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (za piosenkę "Wariacje na temat skrzypka Hercowicza" w wykonaniu Grzegorza Bukały) oraz wyróżnienie dla Rudiego Schuberta, w czerwcu 1978 roku zdobył Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu w Opolu, zaś w sierpniu zaprezentował koncert towarzyszący festiwalowi w Sopocie. "Wały Jagiellońskie" w tekstach swoich piosenek opisywały ironicznie, niekiedy refleksyjnie, rzeczywistość czasów PRL-u, z całą jego tandetą i siermiężnością, stąd ogromny sukces przebojów "WARS wita was", "Do Zoo", "Rzecz o życiu", "Kupletów pęk", "Kukuła Disco", "Kombajn bizon", "Saturator" później "Monika dziewczyna ratownika" czy "Córka Rybaka".
W latach późniejszych skład instrumentalny zespołu tworzyli muzycy jazzowi, m.in. Ryszard Styła – gitara, Tadeusz Leśniak – instrumenty klawiszowe, Zbigniew Seroka – gitara, Marek Patrzałek – gitara basowa, Wojciech Cichocki – perkusja, Paweł Ścierański - gitara, Wacław Juszczyszyn - gitara. W 1989 roku z zespołu odszedł Grzegorz Bukała, a grupa zawiesiła działalność.
21 czerwca 2001 "Wały Jagiellońskie" wystąpiły w starym i nowym składzie (łącznie 13 osób!, bez Grzegorza Bukały) na koncercie w Teatrze Leśnym w Gdańsku. We wrześniu 2008 podczas programu Jak Oni śpiewają Rudolf Schuberth zapowiedział powrót Wałów Jagiellońskich do działalności. W 2009 "Wały" zostały oficjalnie reaktywowane.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę