Opowiedzcie wiatry
Pozłacany Warkocz (1980)
G D G D7-G
… C D G
O tych latach głośnych co jak salwy trzy
C G A
Wstało …
G D G
Gdy …
G D G
Nikt …
C D G
Do …
C h A
Jak …
G D G
Jakąś …
e D G
Czy …
e A D
Byli …
G F C
A …
G D G
Dacie …
… C D G
Jak …
C e G A
Gdy …
G D G
Prosto …
G D G
Lecz …
C D G
Gdy …
C G A
Znowu …
G D G
Nie …
e D G
Nad …
e A D
Dom …
G C
Gdy …
G D G
Bo …
solo … C D G
By …
C G A
O …
G D G
Pieśń …
G D G G D G
Pieśń …
C D G
Jak …
C e G A
Gdy …
G D G
Prosto …
G D G
Lecz …
C D G
Gdy …
C G A
Znowu …
G D G
Nie …
e D G
Nad …
e A D
Dom …
G C
Gdy …
G D G
Bo …
solo … C D G
By …
C G A
O …
G D G
Pieśń …
G D G G D G
Pieśń …
Ryszard Riedel&Dżem-'Opowiedzcie wiatry' (Pozłacany warkocz)-WxMwz
Dżem - Opowiedzcie wiatry
Katarzyna Gaertner (ur. 22 lutego 1942 w Myślenicach) – polska kompozytorka, pianistka i aranżerka. Autorka takich przebojów jak „Tańczące Eurydyki”, „Małgośka”, „Wielka woda” czy „Bądź gotowy dziś do drogi”.
Absolwentka Średniej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu.
Jeszcze w czasie edukacji w szkole muzycznej zainteresowała się jazzem. Pracę artystyczną rozpoczęła w 1958 roku, grając do 1960 roku w amatorskich zespołach muzyki jazzowej – New York Quartet oraz Old Time Band. W roku 1958 wzięła też udział w krakowskich Zaduszkach Jazzowych, a rok później (1959) – w obozie muzycznym Jazz Camping na Kalatówkach i koncertach prestiżowego warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree. Współpracowała też z wieloma muzykami – Andrzejem Kurylewiczem, Jerzym Matuszkiewiczem, Zbigniewem Namysłowskim i Andrzejem Trzaskowskim.
W 1960 roku została akompaniatorką, kompozytorem i kierownikiem muzycznym Estrady Rzeszowskiej. Rok później (1961) została członkinią zespołu Klipsy, akompaniującego Mieczysławowi Foggowi. Wówczas poznała Helenę Majdaniec, dla której napisała piosenkę Tańczące Eurydyki, później wykonywaną przez Annę German. Od 1962 roku zaczęła komponować piosenki zawodowo.
W 1968 roku zaczęła tworzyć również dla potrzeb filmu i teatru. Jest autorką muzyki do prekursorskiej mszy beatowej Pan przyjacielem moim, jednego z pierwszych polskich musicali Na szkle malowane (1970), do oratorium Zagrajcie nam dzisiaj, wszystkie srebrne dzwony (1975) – oba do tekstów Ernesta Brylla, oraz do musicalu dla dzieci Rumcajs (1974). W wersji scenicznej musicalu Pozłacany warkocz z roku 1980, wystąpił m.in. zespół Dżem z Ryszardem Riedlem.
Była członkiem Prezydium Tymczasowej Rady Krajowej PRON w 1982 i członkiem Rady Krajowej PRON w 1983.
W 1999 roku zagrała w dwóch odcinkach serialu Polsatu pt. Policjanci.
W 2014 roku skomponowała mszę kanonizacyjną „Missa Santo E Gia Santo”, napisaną specjalnie z okazji kanonizacji Jana Pawła II (i Jana XXIII).
Obecnym mężem Katarzyny Gärtner jest aktor i reżyser Kazimierz Mazur. Oboje mieszkają w posiadłości w miejscowości Komaszyce w gminie Gowarczów w powiecie koneckim. 28 stycznia 2012 r. w ich domu wybuchł pożar, który strawił budynek, mieszczące się w nim studio nagrań, jak również wszystkie nagrania, nuty, instrumenty.