Kryjōm Lejōm
E7 E7
Jak już przyszoł tyn plebiscyt i jak wynik bōł skōzany
A7 E7
Ta ôstuda skuli Niymca co nom wciskoł palec w rany.
H7 A7
Yntlich było Kryjōm Lejōm, w końcu przyszoł dziyń zapłaty
cis Fis A7 H7 A7 E7
Kryjōm Lejōm durś a ciongiym, Niymiec zbiyro ciynżkie baty.
E7 E7
Ober Bergman co nachytoł tak grubiorzōm dalyj padoł
A7 E7
Wy nŏs na kara? My wŏs na mara! My dziś na wiyrch, a wy na dół
H7 A7
Chnet zaś było Kryjōm Lejōm, gibko przyszoł czas zapłaty
cis Fis A7 H7A7 E7
Kryjōm Lejōm durś a ciongiym, teroz Ślonzok zbiyro baty.
E7 E7
A kej przyszły te pierony - pancer z przodka z zadku łone
A7 E7
Te na czorno łobleczone, co powstańców brali z doma.
H7 A7
Chnet zaś było Kryjōm Lejōm, gibko przyszoł czas zapłaty
cis Fis A7 H7 A7 E7
Kryjōm Lejōm durś a ciongiym, teroz Polok zbiyro baty.
E7 E7
Krzywda naszo, krzywda jejich, kandy ajwaj regirować
A7 E7
A do łognia lać oliwa, gonić i po lasach chować.
H7 A7
Juzaś bydzie Kryjōm lejōm, znów nom przyszoł dziyń zapłaty
cis Fis A7 H7 A7 E7
Kryjōm Lejōm durś a ciongiym, kożdy zbiyro ciynżkie baty.
Po ogłoszeniu wyników plebiscytu, na terenie gminy Podlesie, oraz na obszarze dworskim, do którego należały Murcki, a także kolonia Böera (były liczone razem) zwyciężyły głosy za Polską. Radość w jednym obozie, wyrażana poprzez wiwaty, czy zawieszanie polskich flag, także na kominach fabrycznych jednak nie wystarczyła. Społeczność doświadczona wyczerpującą i przegraną przez Niemcy wojną, kryzysami gospodarczymi z brakami żywności włącznie, a także wieloletnią germanizacją i pogardą dla odmienności etnicznej lokalnej społeczności, odreagowywała doznane krzywdy w sposób brutalny. Prócz powszechnych upokorzeń słownych, było bardzo wiele ataków siłowych z pobiciami włącznie.
Każda zwrotka opowiada inną historię, prócz ostatniej odnosi się do prawdziwych, lokalnych wydarzeń. Choć w pierwszej zwrotce nic nie ma o III powstaniu, które wybuchło po plebiscycie, należy pamiętać, że krwawe starcie jest integralną częścią następujących po sobie zdarzeń, które dotknęło miejscową społeczność.
Druga zwrotka opowiada o pewnym odwecie związanym z wcześniejszymi wydarzeniami. Zawarte w zwrotce słowa "Wy nas na kara, my was na mara" mają być autentycznymi słowami dyrektora kopalni. Pomimo że przyszła tu Polska, jednak zakład pracy, a w tym na terenie dworskim (czyli Murcki i Boże Dary) także wybudowane kolonie robotnicze były w rękach właściciela niemieckiego. Prócz gospodarczego chaosu (handlowej wojny polsko-niemieckiej), później także wielkiego kryzysu miejscowi musieli liczyć się jeszcze z upośledzeniem i gorszym wynagradzaniem za wykonaną pracę. W pierwszej kolejności aktywni Polacy albo dostawali gorszą robotę, albo po prostu ją tracili.
Kolejna zwrotka mówi już o przyjściu nazistów i mordach na powstańcach i osobach szczególnie aktywnych w zwalczaniu niemieckości. Musimy mieć świadomość, że po przejęciu władzy w Polsce przez sanację, także tu na miejscu zmieniła się sytuacja polityczno-gospodarcza. Na ziemi pszczyńskiej państwo polskie zastosowało przymusowy zarząd dla dóbr księcia pszczyńskiego. Objawiło się to np. wyrzuceniem z pracy niemieckiej administracji. Tak samo było z instytucjami publicznymi, czy np. formami zrzeszeń. Zgodnie z wprowadzonymi ustawami, ten kto nie posługiwał się biegle językiem polskim, tracił pracę w sektorze publicznym. W latach 30-tych wiele niemieckich organizacji po prostu zakazywano. W Murckach rozwiązano np. niemieckojęzyczny klub sportowy. To z całą pewnością nie pozostało bez wpływu na odbiór drugiej strony.
Ostatnia zwrotka jest już uniwersalna i dotyczyć może każdego z nas. Musimy zawsze pamiętać, że upokarzając, wyzwalamy bardzo silne negatywne emocje. Co ważniejsze, to wywołane uczucie tylko czeka na "dzień zapłaty".
Jest czymś przygnębiającym sytuacja, w której są środowiska odnoszące się z atencją do powyższego zdarzenia znanego jako „Kryjōm Lejōm”. Pamiętać jak najbardziej należy, ale też naszą powinnością jest wyciągać wnioski z historii i przede wszystkim popełnianych błędów nie powtarzać.