Notka biograficzna
Sylwester (Sylwek) Szweda
Pieśniarz, poeta, kompozytor, tłumacz tekstów poetyckich, przede wszystkim piosenek. Urodził się w piękną zimową i mroźną niedzielę o godzinie 10 rano 31 grudnia 1961 roku w Katowicach, prawie że w taksówce. Jest autorem ok. 500 piosenek, a także ok. 300 tłumaczeń poetyckich piosenek.
Wywodzi się z rodziny o śląskim rodowodzie. Jego pradziadkowie Wilhelm Kaczmarek i Leopold Schweda byli powstańcami śląskimi. Z kolei dziadek ze strony matki – hm. Jerzy Lis – był jednym z głównych pionierów organizowania na Śląsku harcerstwa. Podczas drugiej Wojny Światowej czynnie działał w śląskim ruchu oporu za co w 1944 roku został rozstrzelany w Auschwitz (blok 11).
Rodzina Schwedów miała także swój udział w założeniu drużyny piłkarskiej Ruch Chorzów. W klubie tym grało 6 osób z tejże rodziny. Ojciec Sylwestra, Fryderyk Szweda był reprezentantem Polski w skokach do wody, zajmując na wielu zawodach czołowe lokaty. Cała rodzina, tak ze strony matki jak i ojca, zajmowała się muzyką, choć prawie zawsze amatorsko. Śpiewali w chórach, ponadto grali zazwyczaj na gitarach i mandolinach.
Sylwester Szweda dzieciństwo spędził wraz ze swoim starszym o 3 lata bratem Leszkiem w Żałężu, robotniczej dzielnicy Katowic, tzw. „rojber dzielnicy”. Mając 13 lat napisał swoją pierwszą piosenkę pt. Dom. Druga nosiła tytuł Różowe okulary. Występował na wielu festiwalach m.in. trzy razy na festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie, a także na Rawie-Blues, ale poza wyróżnieniami bez większych sukcesów. Składy jego zespołów dość często ulegały zmianom, co znacznie przyczyniło się do bardzo zróżnicowanej stylistyki: od piosenek turystycznych, poprzez piosenki religijne, piosenki dla dzieci, folk, blues, flamenco, a także rock.
W roku 1987 ożenił się z Krystyną (z domu Kroker), z którą śpiewa do dziś. Ze związku tego przyszli na świat Joanna i Jędrzej Szweda, który czasem również zajmuje się muzyką występując także w składzie rodzinnym.
Sylwester mimo wielu starań dostania się na różne studia, nigdy nie został na żadne przyjęty. Być może ze względów niepoprawności politycznej. Wkrótce potem został pośpiesznie wcielony do wojska, gdzie spędził cały stan wojenny jako muzyk w orkiestrze.
Poza muzyką pasjonuje go także przyroda, co przejawia się w organizowaniu wielu działań związanych z jej ochroną, a także założeniu Pracowni Edukacji Ekologicznej STUDNIA w Murckach. Pracuje także w charakterze muzykoterapeuty w dwóch ośrodkach dla osób niepełnosprawnych: na Giszowcu i w Tychach.
Wydał osiem studyjnych płyt, kilka tomików wierszy, fraszek, myśli, a także bajki dla dzieci. Jak sam twierdzi: Nie ma planów na przyszłość, bo zbyt pochłonięty jest teraźniejszością.
Sylwek występuje w galeriach (głównie na wernisażach), w teatrach, domach kultury, klubach muzycznych, kościołach wszystkich wyznań (klasztorach) i w miejscach nieoczekiwanych...
Wydane płyty:
- My poeci – 1994 r. (z zespołem Towarzystwo Wzajemnej Adoracji)
- Zlećcie się bociany – 2005 r. (z zespołem U Pana Boga za Piecem)
- Ot Tak – 2007 r. (z zespołem U Pana Boga za Piecem)
- Studnia – 2008 r. (z zespołem U Pana Boga za Piecem)
- W światło ubrani – 2009 r. (z zespołem U Pana Boga za Piecem)
- Pierwsze Boże Narodzenie – 2012 r. (Sylwek Szweda z Przyjaciółmi – kolędy)
- Ach, te Murcki – 2013 r. (z zespołem U Pana Boga za Piecem i Przyjaciółmi)
- Umurckany blues – 2013 r. (z zespołem U Pana Boga za Piecem)
Płyty demo:
- Biała Lokomotywa – 1993 r. (piosenki do tekstów Edwarda Stachury)
- Jesień – 1994 r. (z zespołem Towarzystwo Wzajemnej Adoracji)
- Zwyczajna Pieśń Człowieka – 1995 r.
- Góry Moje – 1995 r.
- Miłosne Medytacje – 1997 r.
- Co To Jest Blues? – 1998 r.
- Piosenki Z Pajączkiem – 1999 r. (dla dzieci)
- Jestem Drewnianym Bocianem – 2000 r. (piosenki do tekstów Krzyśka Wrony)
- Przejście – 2003 r.
- Na ziemię pora wracać panno z chmur – 2009 r. (piosenki Boba Dylana w własnych tłumaczeniach)
Tomiki wierszy:
- Promień
- Nic
- Stało Się
- i
- Słoń
- Nieskończoność
- Pełnia Przebaczenia
- Miłość silniejsza jest niż śmierć
- Smok Um Ptok Ptok (bajka dla dzieci)
- Słówka
- Kosz z fraszkami
- Fri-wolne przemyśliwania
- Okruchy (czyli pozostałe wiersze)
- Dom
Książki:
- Ach, te Murcki – 2013 r.
- Piosenki Wędrowca – 2014 r.
- U Źródeł – 2015 r.
- Życie jest żeby Żyć (śpiewnik polsko–żydowski) – 2017 r.
- W tej Murckowskiej Krainie (śpiewnik) – 2017 r.
Czy osiągnął sukces?
Sukces
słowa i muzyka: Sylwek Szweda 26.01.2014 Choćby cię wreszcie docenił świat cały Pełen dla ciebie podziwu i chwały Choćby obsypał statuetek stosem I uwielbienia krzyczał jednym głosem Choćby kuszono cię Bóg wie czym jeszcze To jest to tylko jak pył na wietrze I choć to wszystko może być od biedy Prawdziwy sukces jest dopiero wtedy:
*
„Wracam do domu, wracam na stałe,
z sercem przebitym, z sercem zbolałym.
Żeby zrozumieć, tyle widocznie przejść miałem”.
*
„Już nie muszę nikogo udawać, choć dawno stać mnie na to było,
nie złościć się i nigdy więcej nie żebrać o Miłość".
*
„I jak tu być mądrym, kiedy to wszystko takie proste,
do Jeruzalem, najlepiej wjechać na ośle”.
*
„Minie jak jedna chwila,
co żyje i będzie żyła
i nigdzie nie musi uciekać,
ZWYCZAJNA PIEŚŃ CZŁOWIEKA”.
*
Kontakt:
tel. kom. (+48) 506 716 556
sylwek.szweda@gmail.com